Zemāk esošais teksts sniedz padomus par velosipēda pašmontēšanu un turpmāku apkopi.
Video pamācība par jau sagatavotas ritenis montāžu
Video pamācība par velosipēda pilnīgu montāžu
Ar kā sākt?
Iegādātās velosipēdu kastes pirms lietošanas ir nepieciešams pareizi uzstādīt priekšējo riteni, stūri (stūrvalis), sēdekli un pedāļus. Ja nepieciešams, sazinieties ar mūsu informācijas tālruni +372 508 3309 – mēs jūs savienosim ar tehniķi, kurš sniegs norādes par to, kā saplēst velosipēdu. Nepareiza vai nepietiekami uzturēta velosipēda izmantošana var būt bīstama.
Priekšējā ritenja piestiprināšana
Ievietojiet priekšējo riteni dakšā tā, lai tas būtu pēc iespējas taisni. Sekojiet riepas uzrādītajam bultiņas virzienam – bultiņa jāgriežas braukšanas virzienā. Pēc tam stingri pieskrūvējiet priekšējā ritenja ass mātēm. Ritenim jābūt dakšas centrā.
Pedāļu uzstādīšana
Pedāļus atzīmē ar marķējumu L (left – kreisais) un R (right – labais) pa telgu galām. Stingri pieskrūvējiet pedāļus. Pedāļu fiksācijas jābūt pietiekami ciešai. Pārbaudiet pēc dažām braukšanas reizēm, vai pedāļi ir droši piestiprināti.
Sēdekļa uzstādīšana
Efektīvai un ērtai braukšanas pozīcijai ir jābūt pareizi regulētai sēdekļa augstumam. Ja sēdeklis ir uzstādīts pārāk zemā līmenī, braukšana var šķist grūta un tas var nelabvēlīgi ietekmēt ceļgalus. Pareizais sēdekļa augstums ir tāds, kad pedāļus griežot ceļgalus gandrīz iztaisnojas. Sēdekļa stienis pievienojas rāmim ar ātrpiestiprinājumu vai skrūvēm. Sēdekļa stienim jābūt ievietotam sēdekļa stienē tā, lai tajā norādītais maksimālais augstuma marķējums paliktu sēdekļa stienī. Pārliecinieties, ka sēdekļa stienis netiek pacelts virs maksimālā augstuma marķējuma. Sēdekļa virsma jābūt horizontālā stāvoklī attiecībā pret zemi.
Stūres (vadītāja stieņa) uzstādīšana
Stūres uzstādīšana pareizajā augstumā ir svarīga ērtai braukšanas pozīcijai. Ideālais stūres augstums atkarīgs no velosipēda braucēja auguma un braukšanas stila. Ja velosipēdistam ērtāk ir braukt pieaugušā pozīcijā, uzstādiet stūri augstākajā pozīcijā. Ja plānojat braukt garas distances un zemāks braukšanas stāvoklis jūtas ērtāk, uzstādiet stūri zemāk. Ievietojiet stūres cauruli rāmī tik dziļi, lai maksimālā augstuma norāde nebūtu redzama. Kad stūre ir pareizā augstumā, piestipriniet to ar augšējo skrūvi. Pārliecinieties, ka stūre nav pacelta virs maksimālā augstuma norādes. Maksimālā augstuma norāde ir attēlota kā horizontāla līnija, īsas vertikālas līnijas apvilktas ap cauruli vai ar marķējumu MAX.
Groža uzstādīšana
Priekšējā groža stiprinājumu ir divi veidi: ar “clip” palīdzību (noņemams) un atbalstoties uz priekšējā rata galiem. “Clip” palīdzībā noņemamais grozs vienkārši piestiprinās ap stūri ar diviem skrūvēm. Jānodrošina, lai stiprinājums nepārvietotos, pēc vajadzības starpībā var likt gumijas joslu. Ar “clip” grozs var izturēt maksimālu svaru 5-7 kg.
Ar dakšas palīdzību piestiprināms grozs nav noņemams, un dakša jāpiestiprina zem priekšējā riteņa uzgriežņiem. Grozs piestiprinās no vienas puses pie dakšas augšējās daļas ar gaismas turētāja palīdzību. No otras puses, zem galvas kausa (caurules, kurā ievietots stūres stienis) uzgriežņiem.
Bremžu un ātrumu regulēšana
Pirms braukšanas pārliecinieties, ka bremzes ir darba kārtībā. Bremžu kluči vai diski ir jābūt pareizā pozīcijā, tas ir, jāpieguļ ritenim horizontāli un ar visu virsmu. Bremžu kluči ir jābūt tieši vienādā attālumā no riteņa/diska. V-bremžu kluča attālumu var regulēt, piegriežot vai atgriežot skrūves, kas atrodas bremzes apakšdaļā.
Pārnesumu regulēšana
Lai regulētu pārnesumu pārslēdzēju, rīkojieties šādi:
- Pārslēdziet priekšējo pārnesumu pārslēdzēju uz vidējo pārnesumu un pārliecinieties, ka tas atrodas tieši vidū starp pārslēdzēja svirām.
- Pēc tam ar aizmugurējo pārnesumu pārslēdzēju pārslēdziet cauri visiem pārnesumiem un pārliecinieties, ka nevienā pārnesumā nav dzirdama “kņudēšana”.
- Ja, pagriežot pedāļus, ir dzirdama kņudēšana, sākuma pozīcija nav pareiza un jums jāpieskrūvē aizmugurējā pārnesumu pārslēdzēja troses plastmasas/metāla skrūve, līdz kņudēšana izzūd.
- Ja ķēde nepaliek uz augšējā/apakšējā zobrata, kņud, vai nāk nost augšā/apakšā, jāregulē divas blakus esošās stopskrūves.
Lai regulētu Shimano Nexus pārnesumu pārslēdzēju, rīkojieties šādi:
- Pārslēdziet pārnesumu pārslēdzēju uz 2. pārnesumu (vidējais pārnesums).
- Pārnesumu pārslēdzējs atrodas aizmugurējā riteņa ass galā, un pa riteņa rāmi līdz tam iet pārnesumu pārslēdzēja troses. Ar nr. 10 atslēgu atskrūvējiet troses gala kontruzgriezni.
- Pieskrūvējiet troses skrūvi (ar pirkstiem) tā, lai rādītājs pārnesumu pārslēdzēja logā būtu tieši starp divām līnijām.
- Pieskrūvējiet kontruzgriezni atpakaļ.
Skatieties arī skaidrojošo video vietnē YouTube.
Velosipēda vispārējā apkope
Ja labi rūpēsieties par savu velosipēdu, braukt ar to būs arī drošāk. Ja neesat pārliecināts par savām prasmēm, noteikti vērsieties pie speciālistiem.
Galvenās apkopes nepieciešamās daļas ir šādas:
- Ķēde: Notīriet ķēdi no netīrumiem un smērvielām, nosusiniet un ieeļļojiet ar speciālu smērvielu. Noslaukiet lieko eļļu. Ķēdes izstiepjas arī normālas lietošanas laikā. Pietiekama ķēdes eļļošana pagarinās ķēdes kalpošanas laiku. Regulāri pārbaudiet ķēdes spriegojumu. Ja ķēde karājas, tā ir pārāk izstiepta un var nokrist.
- Riepas un aploces: Pārliecinieties, ka riepu spiediens ir pietiekams. Nepieciešamais spiediens ir norādīts uz riepas sāna. Braukt ar velosipēdu ir vieglāk, ja riepās ir pietiekams spiediens. Ja riepas ir nodilušas, tās ir jāmaina. Pārbaudiet arī spieķu spriegojumu vismaz reizi gadā.
- Bremzes: Pārliecinieties, ka bremzes darbojas pareizi. Vajadzības gadījumā noregulējiet tās. Ja bremžu kluči vai diski ir nodiluši, tie ir jāmaina.