Kontakts

Tööstuse 43, Tallinn, Igaunija
Veikals: +372 508 3309
Darbnīca: +372 5301 8568

Tähesaju tee 31, Tallinn Igaunija
Veikals: +372 5885 7752
Darbnīca: +372 5301 6938

info@velomarket.ee

Informācija: +372 508 3309

Jo biežāk braucat ar velosipēdu, jo biežāk jākopj velosipēds – viss, kas kustas, nolietojas. Velosipēda apkopes biežums ir atkarīgs arī no braukšanas apstākļiem. Velosipēdiem, ar kuriem tiek braukts bezceļā vai lietainā laikā, ir nepieciešama biežāka apkope nekā tiem, kas tiek izņemti reizi mēnesī pilsētas braukšanai.

Velosipēda uzturēšanai mājās ir nepieciešami šādi instrumenti:

 • audums tīrīšanai,
 • ķēdes eļļa,
 • skrūvgriezis,
 • sešstūra atslēgas, īpaši 5 un 6 mm,
 • uzgriežņu atslēgas, īpaši #13 un #15.


Velosipēda tīrīšana un eļļošana

Regulārai tīrīšanai ir liela nozīme velosipēda apkopē. Lai velosipēds būtu tīrs, ir labi izmantot lupatiņu un velosipēda tīrīšanas birsti. Ja jums nav speciālas birstes, noderēs arī veca zobu birste vai mazāka birstīte. Lupatām ir piemēroti jebkuri veci krekli vai citi tekstilizstrādājumi. Ķēdi vēlams ieeļļot dažas reizes mēnesī un pēc katra brauciena lietainā laikā. Eļļas pārpalikums ir jānoņem no ķēdes ar lupatiņu, pretējā gadījumā tā nekavējoties sāks savākt netīrumus. Eļļošanu ir vērts veikt – sausa ķēde neturēsies ilgi. Ķēdes eļļošanai izmantojiet tikai īpašu eļļu. Jebkura eļļa ne tuvu nav tik laba. Ķēdi varētu mainīt divas reizes gadā. Ja ķēde nav ieeļļota, vēl biežāk. Ķēdes nomaiņu ir vērts darīt, jo izstiepta ķēde sāk “ēst” pārnesumus, un pēc kāda laika (dažkārt pietiek pat ar dažu nedēļu braukšanu) jānomaina viss ķēdes gredzens.


Piepūšot riepas

Noteikti nedrīkst aizmirst regulāri uzpumpēt riepas, jo nepieciešamais spiediens tur nenoturēsies ilgāk par nedēļu vai divām. Pareizais spiediena diapazons ir norādīts uz ārējās riepas. Vēlams, lai būtu savs velosipēda sūknis . Īpaši labi, ja uz sūkņa ir arī manometrs – mērītājs, kas precīzi parāda, cik liels spiediens šobrīd ir riepās. Paredzētais spiediena diapazons lielākoties ir diezgan plašs. Lemjot par precīzu spiedienu, īpaši ir vērts apsvērt, cik līdzens/bedrains/mīksts ir ceļš. Jāņem vērā arī velosipēdista svars – jo smagāks velosipēdists, jo lielāks varētu būt spiediens gumijā. Piemēram, parasta pilsētas velosipēda spiediens varētu būt aptuveni 3,5-5 bāru robežās. Ja tas ir ideāls vieglās satiksmes ceļš, spiedienam vajadzētu būt vairāk kā 5 bāri. Ja uz ceļa ir arī grants ceļš, tas vairāk ir 3,5-4 bāri.

Bremzes

Bremžu regulēšana ir viena no vissvarīgākajām daļām, lai rūpētos par savu velosipēdu braukšanas komforta un drošības ziņā. Pirms braukšanas pārliecinieties, vai bremzes ir darba kārtībā. Bremžu klučiem vai diskiem ir jāatrodas pareizā stāvoklī, t.i., loks jānostiprina horizontāli un ar pilnu virsmu. Bremžu klučiem ir jāatrodas tieši tādā pašā attālumā no loka/diska, t.i., tie jāieslēdzas vienlaicīgi, kad tiek nospiests bremžu svira. Turklāt bremžu svirai vajadzētu reaģēt pietiekami “pēkšņi”, nevis iet pret stūri.

Bremžu saite iet pret stūri, bremze jāpievelk
Bremze darbojas pareizi

V veida bremzes var ieskrūvēt centrā, izmantojot skrūves, kas atrodas netālu no bremžu klučiem. Tam parasti ir nepieciešams skrūvgriezis, dažreiz arī mazāks sešstūris. Ja bremžu klucis nesaskaras ar visu virsmu vai atrodas leņķī pret loku, klucis ir jāatskrūvē, izmantojot sešstūra atslēgu, jāpieskrūvē pareizajā pozīcijā, izmantojot atbilstošās ligzdas, un jāpieskrūvē atpakaļ.

Labs apmācības video no Youtube:


Ātrumu pārslēdzēji

Pēc kāda laika atkal un atkal gadās, ka pārnesumu pārslēdzējs sāk “grabēt”. Problēma parasti ir tāda, ka pārslēdzēja troses stiepšanās vai trieciena dēļ ķēde neiet precīzi uz ķēdes rata, bet iekļūst starp diviem ķēdes ratiem. Palīdz pievilkt pārslēdzēja uzgriezni. Aizmugurējam pārslēdzējam tas atrodas kabeļa galā, skatiet attēlu. Uzgrieznis lielākoties ir izgatavots no plastmasas, dažkārt arī no metāla, un ir paredzēts grozīšanai starp pirkstiem. Šeit nav nepieciešami nekādi instrumenti. Skrūve jāgriež līdz pārslēdzēja “grabēšana” beidzas, t.i., kamēr ķēde atkal precīzi iet uz zobrata.


Ja ķēde atdalās vai, gluži pretēji, nepaliek uz augšējā/apakšējā ķēdes rata, ir jānoregulē aiztures skrūve. Šo skrūvju mērķis ir ierobežot pārslēdzēja kustības diapazonu tieši tik daudz, lai ļautu ķēdei pārvietoties uz augšējo/apakšējo pārslēdzēju, bet joprojām nenokrist. Atskrūvējot aiztura skrūves, pārslēdzēja kustības diapazons palielinās, pievelkot – samazinās.


Lai pielāgotu Shimano Nexus pārslēdzēju, rīkojieties šādi:

 • Pārslēdziet uz vidējo pārnesumu (#2).
 • Pārnesumu pārslēdzējs atrodas aizmugurējā riteņa vārpstas galā, pārnesumu pārslēga trose iet gar velosipēda rāmi līdz tam.
 • Atskrūvējiet pretuzgriezni kabeļa galā ar uzgriežņu atslēgu Nr. 10. Pievelciet kabeļa skrūvi (ar pirkstiem), lai indikators atrastos tieši starp divām līnijām pārslēdzēja lodziņā.
 • Vēlreiz pievelciet pretuzgriezni.


Īss kontrolsaraksts neatkarīgai velosipēdu apkopei:

Katru nedēļu

 • Pārbaudiet spiedienu riepās, sūknējiet, ja nepieciešams.
 • Pārliecinieties, ka ritenis nav “astoņi”, tas parasti notiek, iebraucot lielākā bedrē vai nolecot no augstāka veida ietves malas. Lai ieskrūvētu “astoņus” taisni, ir nepieciešama spieķu atslēga.
 • Ja esat braucis lietū, ieeļļojiet ķēdi.

Reizi mēnesī

 • Rūpīgāk notīriet ķēdi un ieeļļojiet to vēlreiz.
 • Izmantojot uzgriežņu atslēgu un skrūvgriezi, pagrieziet visus uz jūsu velosipēda redzamos uzgriežņus/skrūves. Tostarp dubļusargi, bagāžnieks, grozs utt.
 • Pārbaudiet riteņa spieķus, ja nepieciešams, pievelciet tos.

Reizi sešos mēnešos

 • Pārbaudiet, vai uz ārējās gumijas joprojām ir raksts, ja nepieciešams, nomainiet to ar jaunu.
 • Pārbaudiet, vai bremžu kluči nav nodiluši pārāk plāni, nepieciešamības gadījumā nomainiet.
 • Nomainiet ķēdi, iespējams, ka tā ir izstiepta.
 • Atvienojiet pārnesumu un bremžu kabeļus. Notīriet rīkli un virvi un ielieciet tajā nedaudz eļļas.
 • Pārbaudiet, vai kakla kauss nedarbojas vai nelogojas, ja nepieciešams, pievelciet to.

Daži papildu ieteikumi velosipēda uzturēšanai labā stāvoklī: