Kontakts

Tööstuse 43, Tallinn, Igaunija
Veikals: +372 508 3309
Darbnīca: +372 5301 8568

Tähesaju tee 31, Tallinn Igaunija
Veikals: +372 5885 7752
Darbnīca: +372 5301 6938

info@velomarket.ee

Informācija: +372 508 3309

Velosipēda izvēle bērnam patiesībā ir vienkārša. Jums tikai jāpatur prātā dažas svarīgas lietas un jāpazīst savs bērns! Attiecībā uz bērnu velosipēdiem ir svarīgi ievērot to atšķirīgos loka un rāmja izmērus, kā arī rāmja formu. Kāpēc rāmja forma? Jo atkarībā no bērna izaugsmes un braukšanas paradumiem velosipēdi ar dažādiem rāmjiem braucot var justies ļoti atšķirīgi. Tāpēc, pērkot bērnam velosipēdu, jāpatur prātā šādi galvenie parametri, kas palīdzēs izdarīt pareizo izvēli: velosipēda izmērs, svars, rāmja tips, bremzes, bērna braukšanas prasmes un riteņbraukšanas paradumi. Un galu galā, protams, velosipēda cena!

Pareizi izvēlēts izmērs ir galvenā iezīme atlasē. Pārāk liels vai pārāk mazs velosipēds apgrūtina mācīšanos braukt un padara braukšanu ar velosipēdu nepatīkamu bērnam. Un mēs, protams, to nevēlamies, jo braukt ar riteni ir jautri! Bērnu velosipēdi tiek iedalīti šādos izplatītākajos izmēros pēc riteņa/loku diametra: 12, 16, 20, 24 un 26 collas (1 colla = 2,54 cm).

Turklāt jāuzrauga arī velosipēda rāmja augstums, kas ļauj noregulēt pareizo seglu augstumu.

Lai gan velosipēda izmēram ir liela nozīme atlasē, ir svarīgi ņemt vērā arī minimālo seglu augstumu. Bērnu velosipēdi , kas ir vienāda izmēra, var atšķirties ar regulējamo seglu augstumu. Izvēloties seglu augstumu, jārēķinās ar to, lai braukt mācāmā bērna pēdas brīvi pieskaras zemei vai vismaz 1-2 cm jāpaliek uz zemes. Tādā veidā jebkurā brīdī ir iespējams apturēt braucienu, noliecoties, it īpaši, ja neesat īsti pārliecināts, kā noturēt līdzsvaru. Bērnam, kurš prot braukt un izmantot bremzes, seglu augstumu var izvēlēties tā, lai kāju pirksti pieskaras zemei. Pretējā gadījumā transmisija uz pedāļiem būs nevienmērīga.

Izvēloties pareizā augstuma velosipēda rāmi, jāraugās, lai, stāvot starp kājām, starp rāmi un bērnu būtu 2-5 cm atstarpe. Tas palīdz novērst negadījumus, ja bērns kritiena laikā noslīd uz priekšu no segliem. Bērnu velosipēdiem bieži vien ir rāmja daļa, kas tieši tādēļ ir noliekta uz leju.

Kamēr vidējais pieaugušo velosipēds ir aptuveni 20% no viņu svara, bērnu velosipēds bieži vien ir tuvu 50%. Ideālā gadījumā velosipēdam vajadzētu būt mazākam par 40% no bērna svara, taču ļoti bieži tas nav iespējams. Pērkot velosipēdu, jāizvēlas pēc iespējas vieglāks velosipēds, bērnam ir vieglāk braukt. Pērkot velosipēdu mazam bērnam, ir grūti atrast vieglāko iespējamo, jo alumīnija rāmja velosipēdiem un tērauda rāmja velosipēdiem svara atšķirība ir tikai pāris kilogrami. Tajā pašā laikā šo materiālu cenu atšķirība dažkārt ir diezgan pieklājīga. Līdz ar to – tā kā svara atšķirība nav tik liela, tad arī uz bērnu velosipēdiem attiecas noteikums – ja velosipēds braucējam patīk, ir labā stāvoklī, labi manevrējams un vadāms un tieši atbilstošs izmērs, tad svaram nav nozīmes. Galvenais, lai bērns brauc un viņam patīk!

Runājot par velosipēda rāmja formu, ir jāņem vērā riteņu bāze. Jo mazāka ir riteņu bāze, jo grūtāk velosipēdam ir līdzsvarot. Ritenis ar lielāku garenbāzi nodrošina labāku stabilitāti un arī ļauj labāk kontrolēt riteni. Jāievēro arī atstarpe starp bērnu un stūri: jo tuvāk stūre, jo grūtāk ir manevrēt ar velosipēdu. Tas var arī izraisīt jūsu ceļgalu izpūšanu pagriešanas laikā. Papildus attālumam starp stūri jāievēro arī to novietojums. Uz priekšu vērsta stūre nodrošina labāku līdzsvaru noliecoties, savukārt pārāk augsta stūre ietekmē manevrētspēju un līdzsvaru. Diemžēl zemajai stūrei nav jāpiemēro visiem, tās var radīt muskuļu sasprindzinājumu kakla rajonā bērnam, kurš tikai mācās braukt. Tāpēc labākā izvēle ir velosipēds ar vidēju stūres augstumu, tādējādi nodrošinot ērtu ķermeņa stāvokli un vadāmību. Par laimi, lielākā daļa bērnu velosipēdu ir regulējami arī stūres augstuma ziņā, kā arī var mainīt stūres leņķi – tuvāk vai tālāk no braucēja.

Riteņa izmērsPiemērots vecumsBērna augšana
12 collas2-480-105 cm
16 collas4-6100-115cm
20 collas6-9110-135cm
24 collas8-12130-150cm
26 collas10+140cm+


Pārtraukumi! Cilvēki bieži jautā, vai labākas ir kājas vai rokas bremzes. Parasti ļoti maziem bērnu velosipēdiem aizmugurējā bremze ir kājas bremze, bet pirmā joprojām ir rokas bremze. Bet ir arī velosipēdi ar abām rokas bremzēm. Kurš variants ir labāks? Runājot par bērnu velosipēdu bremzēm, mācoties braukt, lielas galvassāpes var sagādāt kājas bremzes. Proti, bērni neapzināti sāk griezt pedāļus atpakaļ, lai saglabātu līdzsvaru. Ja tas tiek mīcīts šādi, bremžu pēdas liks jums nokrist vai apstāties. Un, ja bērns pāriet uz lielāku velosipēdu, kur gan aizmugurējās, gan priekšējās bremzes var bremzēt no stūres, t.i., ar rokas bremzēm, pārmācība atkal aizņem nedaudz laika.

Rokas bremžu gadījumā ir jānodrošina, lai tās neatrastos pārāk tālu no stūres. Pretējā gadījumā bērnam būs grūti tos aizsniegt un bremzēšana prasīs lielu piepūli, kas var kļūt bīstama. Taču, mainot bremžu leņķi, jūs varat padarīt tās vieglāk satveramas bērna mazajai rociņai. Lai to izdarītu, jums vienkārši jāatlaiž bremze no stūres ar sešstūra atslēgu un nedaudz jāpagriež, līdz iegūstat labāko bremzēšanas pozīciju!

Braucot lielā ātrumā vai braucot lejup, pēkšņi nospiežot priekšējo bremzi, jūs varat pārlidot pāri stūrei. Bet būsim godīgi – bērns tādu ātrumu nesasniedz īpaši bieži! Neskatoties uz to, ir svarīgi bērnam jau no paša sākuma skaidri pateikt, ka bremzēšana jāveic ar abām rokām vienlaikus vai tikai ar aizmugurējo bremzi.

Riteņiem, kas ir mazāki par 20 collām, parasti ir tikai viens pārnesums. Kāpēc? Atbilde ir vienkārša. Pirmkārt, maziem bērniem zobratus īsti nevajag – vairāk enerģijas jātērē braukšanas priekam, nevis zobratu griešanai (nevietā :)). Turklāt bērnu velosipēdi līdz 16 collām bieži ir aprīkoti ar palīgriteņiem, lai mazulis varētu iemācīties droši braukt. Tomēr velosipēdam ar pārnesumu slēdzi ir grūti uzstādīt papildu riteņus. Pārnesumu pārslēgs atrodas vienkārši papildu riteņu stiprinājuma priekšā. Protams, tas ir iespējams īpašiem risinājumiem un nelielam inženierijas darbam, bet vai tam ir arī jēga? Protams – pārnesumu pārslēgs ļauj velobraukšanu padarīt efektīvāku un ātrāku, taču tas tomēr prasa zināmu pierašanu un pieredzi. Salīdzināsim mazuļa attīstību. Galu galā, neviens nesāk skriet uzreiz – sākumā tomēr rāpo, tad rāpo, un tikai tad nāk soļi un skriešana. Un riteņbraukšana!

Īsāk sakot – ir labi sākt mācīties braukt ar velosipēdu ar piemērotu velosipēdu. Izvēlieties savam bērnam pēc iespējas vieglāku un ar plašu riteņu bāzi velosipēdu, ar kuru viņam ir vieglāk iemācīties braukt. To veicina arī rokas bremžu klātbūtne un pārnesumu pārslēgšanas neesamība. Ja braucējs jau ir pieredzējušāks, velosipēdam var būt vairāk “zvaniņu un svilpienu”.

Galvenais, lai bērns ir priecīgs un kustas ar prieku!