Kontakts

Tööstuse 43, Tallinn, Igaunija
Veikals: +372 508 3309
Darbnīca: +372 5301 8568

Tähesaju tee 31, Tallinn Igaunija
Veikals: +372 5885 7752
Darbnīca: +372 5301 6938

info@velomarket.ee

Informācija: +372 508 3309

Ciklokrosa velosipēdi pašlaik joprojām ir nedaudz mazāk izplatīti un pazīstami nekā citi velosipēdu veidi. Tomēr velosipēda popularitāte pamazām pieaug, un mēs sīkāk iepazīstināsim ar to, kas ir ciklokross un ciklokrosa velosipēdi.

  • Kas ir ciklokross?
  • Ciklokrosa velosipēds ir paredzēts ikvienam!
  • Kas ir ciklokrosa velosipēds?
  • Kādi ciklokrosa velosipēdi ir pieejami un kā atrast sev piemērotāko?

Kas ir ciklokross?

Ciklokross sākās 1900. gados Eiropā, lai ziemā uzturētu formu. Sacensības gāja no pilsētas uz pilsētu, un, lai tiktu pirmie, drīkstēja arī cirst, tas ir, izvēlēties īsāku zemi pāri laukiem, dārziem un visādiem citiem šķēršļiem. Katram bija jāizmanto sava gudrība, lai novērtētu savas spējas un reljefu, vai ātrāk braukt no šejienes vai turienes.

Ciklokross ir sporta veids, ko piekopj arī Igaunijā. Sacensības notiek visā pasaulē, taču tas joprojām popularitātes ziņā atpaliek no citiem riteņbraukšanas sporta veidiem. Varbūt ir pienācis laiks šo jautro un spraigo sporta veidu nodot plašākai publikai.

Sezona sākas tad, kad tuvojas beigām citu riteņbraukšanas sporta veidu laiks – tā ilgst no septembra līdz novembrim. Ciklokross šobrīd ir visstraujāk augošais kross. Sākotnēji tas atgādina apvidus sporta veidus, taču pēc būtības ir daudz daudzveidīgāks un, iespējams, pats jautrākais. Konkurenti nav kopā vienā grupā, un, kad viņi ar lielu ātrumu un loku lido zemē, tas ir ar smaidu uz lūpām.

Sacensībām nepieciešamais laiks ir visai īss, tikai ap stundu. No otras puses, viņš ir ļoti ātrs, sportistu temps vienmēr ir augšā. Trase ir tehniska un daudzveidīga, netrūkst margu, kāpņu, smilšainas augsnes, netīrumu, braukšanas vai skriešanas pa nogāzi, stāvu kāpumu un daudz ko citu. Kursa izbraukšana prasa taktisku plānošanu un iemaņas. Bieži nākas izlemt, vai braukt ar riteni vai nēsāt velosipēdu!

Īss video klips sniedz labu priekšstatu par to, kā izskatās ciklokrosa sports:

Ciklokrosa velosipēds ir paredzēts ikvienam!

Pirms runāt par ciklokrosa velosipēdu sīkāk, jāatzīmē – ciklokrosa velosipēds ir piemērots braukšanai ikvienam, jo tas ir tik daudzpusīgs un viegli pielāgojams.

Vertikālāka braukšanas pozīcija ir ērtāka, un riteņi un riepas ir izstrādātas tā, lai tās izturētu daudzus triecienus. Ciklokrosa velosipēdi arvien biežāk tiek izvēlēti to daudzpusības dēļ. Tas ir piemērots ikdienas vadītājiem, lai pārvietotos uz darbu, un aktīviem jauniešiem agresīvākai braukšanai. Varat pievienot visu veidu piederumus, sākot no dubļusargiem un beidzot ar bagāžniekiem.

Arī rudenī, ziemā un pavasarī velosipēds nav jāslēpj nojumē, jo ciklokrosa velosipēds skaisti brauc pa sniegu, dubļiem un dubļiem. Ritenim ar garāku riteņu bāzi nekā šosejas velosipēdam ir labāka vadāmība uz slideniem un kalnainiem ceļiem, un ar dziļu riepas protektoru tas ir stabilāks uz ceļa.

Ideāla izvēle arī atpūtas sportistiem, jo nav nepieciešams iegādāties vairākus dažādus velosipēdus. Pietiek noregulēt velosipēdu vai nu ar šaurākām riepām braukšanai pa ceļu, platākām riepām braukšanai bezceļa apstākļos vai ar visu veidu papildus aprīkojumu pārgājieniem – rāmja somām, bagāžniekiem, gaismām, pudeļu turētājiem un daudz ko citu.

Tā kā ciklokrosa velosipēds ir veidots tā, lai velosipēds varētu tikt galā ar vairāk vai mazāk visu, tam nav savas specifikas kā citiem velosipēda veidiem. Vienlaikus tas ir ciklokrosa velosipēda lielais pluss un iemesls, kāpēc tas gūst popularitāti dažādu braucēju vidū.

Kas ir ciklokrosa velosipēds?

Ciklokrosa velosipēdi būtībā ir šosejas velosipēdu evolūcija, un lielākā daļa velosipēdu ražotāju izgatavo tos kā atsevišķu modeļu sēriju. Šie velosipēdi ir izstrādāti tā, lai tos būtu iespējams izmantot sporta trasē ar ļoti daudzveidīgu reljefu un daudziem šķēršļiem. Trase ir ļoti tehniska un velosipēdam ir jātiek galā ar visiem šķēršļiem.

No pirmā acu uzmetiena tie izskatās kā šosejas velosipēdi. Neskatoties uz to līdzīgo izskatu, starp šosejas velosipēdiem un ciklokrosa velosipēdiem ir vairākas atšķirības. Rāmis ir īsāks un garāks, stūre ir augstāka un braucēja pozīcija ir vertikālāka. Ciklokrosā nav jāuztraucas par gaisa pretestību, jo ātrums tur ir daudz mazāks. Taču šāda pozīcija dod labāku vadāmību pār velosipēdu, kas īpaši nepieciešama šķērsgriezumos. Dakšā ir vairāk vietas dubļiem, kas sakrājas uz riepām, lai nemitīgā dubļu skrāpēšana pret dakšu nepalēninātu braukšanu.

Ciklokrosa velosipēdam ir tādas konstrukcijas un aerodinamiskās priekšrocības kā šosejas velosipēdam, taču var uzstādīt platākas riepas un pievienot rāmja somas, dubļusargus un citu aprīkojumu. Tie ir pietiekami izturīgi un neatlaidīgi iztur triecienus un griešanos, braucot pa kalnainu reljefu.

Pārnesumu ir mazāk, jo, braucot pa pastāvīgi mainīgu reljefu, ķēde un zobrati tiek noslogoti, un ķēdi ir daudz vieglāk kopt, ja ir mazāk sastāvdaļu. Arī ciklokrosam nav nepieciešams liels ātrums. Mazāk sastāvdaļu arī nozīmē, ka velosipēds ir uzticamāks. Bieži priekšā ir tikai viens zobrats, t.i., nav priekšējā pārslēdzēja, tāpēc ķēdi var nospriegot spēcīgāk. Tā visa rezultātā velosipēds ir viegls un ķēde braukšanas laikā turas labāk.

Ja ciklokrosa velosipēds ir paredzēts braukšanai bezceļa apstākļos, kāda ir atšķirība starp to un grants velosipēdu?

Kalnu un grants velosipēdiem ir platākas riepas, vairāk pārnesumu, un tie ir paredzēti, lai veiktu garākus attālumus un sasniegtu lielāku ātrumu. Ciklokrosa velosipēds ir paredzēts, lai brauktu cauri sarežģītākām vietām.

Ciklokrosa velosipēdiem ir agresīva braukšanas pozīcija, īsa riteņu bāze un augsts centrālais pārnesums – braucot bezceļā, ir svarīgi, lai būtu vieta, kur mīt pedāļus, lai neaizķertos aiz velēnas vai koka saknes. Ar īsāku garenbāzi ir vieglāk arī braukt ap šķēršļiem un izbraukt asos līkumos. Tajā pašā laikā grants riteņi nodrošina stabilāku gaitu, pateicoties garākai riteņu bāzei un zemākam centra gājienam. Ciklokrosa velosipēdam ir dziļāks riepas protektors nekā kalnu velosipēdam, taču riepas platums ir mazāks.

Ciklokrosa velosipēdi ir izstrādāti, lai izturētu intensīvāku izmantošanu un triecienus, šķērsotu jebkuru reljefu – ceļus, dubļus, meža ceļus, sniegu un šķīdu. Uz ceļa tas ir ātrāks par kalnu velosipēdu. Uz reljefa tas ir ātrāks par šosejas velosipēdu. Ar šo velosipēdu var braukt jebkur. Garāka riteņu bāze un vertikālāks stāvoklis nekā šosejas velosipēdam nodrošina lielāku stabilitāti uz nelīdzena un slidena ceļa ar mazāku saķeri. Tāpēc šis velosipēds arvien biežāk tiek izvēlēts ikdienas braucieniem.

Var droši teikt, ka ciklokrosa velosipēds padara ikvienu par labāku braucēju. Braukšana pāri riestām, dubļiem, dubļiem un koku saknēm prasa iemaņas, un ar ciklokrosa velosipēdu tas nāk ātri.

Kādi Cyclocross velosipēdi ir pieejami un kā atrast sev piemērotāko?

Arī starp šiem velosipēdiem ir ļoti dažādas cenu klases velosipēdi. Sīkāk apskatīsim tirgū piedāvātās iespējas un to, kā atrast sev piemērotāko.

Ciklokrosa velosipēdi ir daudzpusīgi, taču daži ir paredzēti vairāk sacensībām, citi, piemēram, ikdienas braukšanai. Dažiem ir iespējams pievienot ļoti platus riteņus. Visvairāk ir jādomā, kur un kā brauc. Ja nav priekšrocību, ir jēga visur ņemt velosipēdu, kas ir ērts. Nav jēgas izvēlēties oglekļa rāmja sacīkšu velosipēdu, ja ir ērtākas iespējas.

Vissvarīgākais ir viegls rāmis, spēcīgi riteņi un labas bremzes. Disku bremzes ir visizplatītākās un vienas no labākajām ātras apstāšanās jaudas ziņā. Ļoti reti var atrast ciklokrosa velosipēdus ar cita veida bremzēm. Vislabākās ir hidrauliskās bremzes, bet labas ir arī troses bremzes.

Labākais materiāls rāmja izvēlei ir ogleklis tā vieglā svara dēļ. Tomēr pienācīgs alumīnija rāmis var būt daudz labāks par kādu lētu oglekļa rāmi. Cietie riteņi maksā vairāk, taču tie ir arī vieglāki un ir aprīkoti ar necaurduramām cietajām riepām.

Pārnesumu skaits ciklokrosa velosipēdiem ir atšķirīgs. Dažiem velosipēdiem ir izlaists priekšējais pārslēdzējs, kas samazina pārnesumu skaitu uz pusi, bet tā vietā padara lietas vienkāršākas – ir vieglāka apkope, tiek samazināts velosipēda svars, un ķēde turas drošāk savā vietā. Riteņi ar priekšējiem un aizmugurējiem pārslēdzējiem ir piemēroti, ja ir daudz jābrauc pa kalnainu reljefu.

Ciklokrosa velosipēdi regulāriem braucieniem ir praktiskāki. Tiem var pievienot vairāk aprīkojuma, piemēram, dubļusargus un rāmja somas, lai tos pārvērstu par ikdienas piepilsētas vai tūrisma velosipēdiem.

Ciklokrosa velosipēdi ir nišas produkti, tāpēc cenu līmenis ir nedaudz augstāks nekā parastam šosejas velosipēdam. Toties cenas Velomarketā sākas no 999 eiro.